U velkých hal se projevuje výhoda oproti menším střechám - šíře a délka jsou výrazně větší než výška a tak i přes to, že se nejedná o nízké stavby, většina střechy se nachází v zóně I, kde je větrná zátěž minimální. U malých staveb jako jsou rodinné domky nebo u dlouhých úzkých staveb se zóna I ani nemusí vyskytovat. U zóny I se v podstatě kotevními prvky neřeší působení "vnějších", ale působení "vnitřních" sil, což jsou síly vznikající reakcí PVC (či jiných typů materiálů) hydroizolační fólie na okolní teploty. Z toho důvodu je dle pravidel požadováno kotvení fólií i v této části a to minimálně dvěma kotevními prvky na m2. Tyto kotvy je pak také možné využít při instalaci dalších konstrukcí, jako jsou třeba FVE, pomocí prvku FIXPROFIL.
Dalším důležítým specifikem velkých hal je skladba střešního pláště a statická únosnost objektu. Hala často není cihlový či železobetonový dům a instalace FV elektrárny se zátěžovými prvky může být nad její nosné meze. Proto je FIXPROFIL někdy jediná možnost, minimálně pokud je záměr umístit panely na co největší ploše včetně okrajových či rohových částí. Zde je běžně vypočtené nutné přitížení konstrukce třeba 300 kg / m2, tj. 600 kg / panel.
Dále pak se prvkem FIXPROFIL řeší haly se střechou ve sklonu, což také bývá poměrně častý jev. Pomocí FIXPROFILu umíme najít řešení i pro velmi příkré střechy a světlíky.
Obvyklou nosnou částí střech hal je trapézový plech. Správná hydroizolace musí být položena napříč trapézovým plechům a kotvena jen do horních vln. Toto jsou okolnosti, které nám trochu omezují flexibilitu co se týče umístění a délek FIXPROFILu. Například pokud bychom v zónách s nízkou větrnou zátěží chtěli použít jen krátký typ FIXPROFILu 25AL25PVC, může statik návrh vrátit s tím, že po započtení potenciální tíhy sněhu by tlak na vlnu trapézu pod FIXPROFILem byla příliš velká a museli bychom zvolit delší FIXPROFIL tak, aby přesáhl přes více vln. To pak samozřejmě znamená vícenáklady na materiál i práci s navařením. Zde je potřeba každý projekt zvlášť promyslet a hledat vhodné řešení, vlny trapézového plechu mají různé rozměry. Variantou řešení pak i může být umístit konstrukce s panely na plochu a FIXPROFILy instalovat nikoliv pod konstrukce ale vedle nich a nějakým profilem vše propojit. FIXPROFIL nahrazuje balast, jak se někdy říká zátěžovým prvkům.
Příklad situace - vstupní parametry:Charakteristické hodnoty užitných zatížení u pochozích stropních konstrukcí se pohybuje od 1,5 - 2,00 kN / m2. Pokud bychom sílu větru řešili přitížením dlaždicemi či betonovými kvádry, dostaneme se rychle na samou hranici únosnosti střechy. A to je třeba myslet na hmotnost samotných panelů a také tíhu napadaného sněhu. Proto je samozřejmě vhodnější použití FIXPROFILu, který váží 1,15 kg / m.
Fotovoltaická elektrárna na bytovém domě s mnoha uživateli má významný ekonomický efekt - o čistou elektřinu ze slunce je téměř vždy zájem. I během dne se najdou obyvatelé, kteří pobývají doma. Nemusí tedy vznikat velké přebytky.
Dalším častým specifikem bytovek je významná výška a pokud je v kombinaci s velkou délkou (typickou pro dlouhé bloky), pak jsou zde vysoké hodnoty sání větru a je třeba na takové síly klást obzvláštní důraz.
Příklad situace - vstupní parametry:Fotodokumentace zachycuje práce na více domech. Proto je někdy povrch znečištěný a jinde, kde byla v rámci rozsáhlejší renovace položena nová izolační fólie, je povrch čistý. Instalace na starší hydroizolaci je dobré předem důkladně promyslet. Polymerní hydroizolace nemají "věčnou" životnost. Záleží na mnoha faktorech, jak už to tak bývá. PVC má obvykle menší životnost než TPO, ale hodně hraje roli tloušťka, okolní prostředí (chemikálie v ovzduší), intenzita slunce (fólie pokrytá kamínky je chráněná a má delší životnost), jistě i kvalita dodavatele/značky/receptury (toto je ale velmi těžko vyhodnotitelné a navíc v průběhu let proměnlivé). Výrobci neradi dávají garance životnosti nad 10 let. Již ale docela běžná je funkčnost 20 let. Polymerní fólie lze i poměrně jednoduše "opravit", pokud se někde vyskytne trhlina. Ale na střeše pokryté FV panely to lze již hůř a hlavně ji ani nemusí najít, zatékající voda se většinou projeví zcela na jiném místě, než je poškození a opět - na střeše s panely téměř nelze použít standardní metody ke zjišťování průsaků.
Také je vidět, že jednou jsou panely instalovány ve sklonu. To je vhodné nejspíše z hlediska údržby. Je ale opět potřeba zvážit celkovou kalkulaci. Při instalaci naplocho odpadá vrstva trojúhelníkových konstrukcí. Jejich cena a práce na montáž se pohybuje v řádek tisíců korun na panel a tyto náklady je vhodné porovnat s potenciálně větším (pokud je) výnosem oproti panelům instalovaných naležato.
Navržený typ konstrukčního prvku:FIXPROFIL se závitovou tyčí poskytuje předchystaný pevný bod, do kterého mohou montéři uchytit návaznou konstrukci. Obecně - čím méně se na střeše s tenkou hydroizolační vrstvou vrtá a řeže, tím menší riziko vzniku poškození, která se projeví až po čase.
Za povšimnutí také stojí práce s kotevními prvky. FIXPROFIL je nutno instalovat/navařit na očištěnou fólii a také musí být poblíž potřebné množství šroubů/kotev. Ideální je, navrhnout rozmístění panelů tak, aby byly plně využity šrouby, kterými je uchycena PVC hydroizolace. Pokud to z různých důvodů nevychází, doplňují se nové. Instalační firma, v tomto případě PM FINE SOLAR INSTALACE s.r.o., se vzorně držela našich propočtů a tam, kde museli, doplnili 5 ks nových kotev, které následně převařili pruhem hydroizolační fólie, aby byla zajištěna vodotěsnost. 5 ks šroubů bylo nutné dát v rohových a okrajových částech střechy, ve vnitřní části pak stačily 3 ks šroubů u jednoho FIXPROFILu 50AL50PVC se závitovou tyčí.
U jiného bytového domu byl instalován
a to z důvodu většího větrného zatížení. Museli jsme FIXPROFILem pokrýt všechny šrouby hydroizolace, které se na střeše nacházely. Panely bylo totiž zamýšleno umístit po celé střeše v maximální míře a tedy i v rohových a okrajových zónách. Navíc vzhledem k délce budovy (jednalo se vlastně o trojdům), velké výšce a úzké hloubce, se zóny s nižší větrnou zátěží na střeše ani nenacházely.
Jedná se o budovy nejrůznějšího typu, velikostí od desítek do stovek metrů čtverečních, s variacemi střešních skladeb, v zastavěných a hůře dostupných lokalitách, zkrátka všehochuť, kde ale také není problém instalovat náš systém FIXPROFIL. I když se jedná o menší a nižší stavby a často v zastavěných lokalitách, je potřeba nepodcenit riziko sání větru. Vzhledem k malé ploše střechy je totiž velmi obvyklé využít plochu beze zbytku a tak se dostávají panely do krajních i rohových částí. A zde jsou síly větru veliké.
Ukázková instalace - vstupní parametry:Vzhledem k předpokládané rozteči kotevních prvků hydroizolace cca 25 cm by každý FIXPROFIL 150AL150PVC měl jít navařit v bezprostřední blízkosti osmi kotevních prvků hydroizolace, každý FIXPROFIL 25AL25PVC pak v bezprostřední blízkosti dvou kotevních prvků hydroizolace. Tím by se počet propojených ukotvených bodů dostal na hodnotu 40 ks u 7mi setu a vyhověl by tak s rezervou požadavkům plynoucím z výpočtu zatížení větrem.